Grzyby reishi (Ganoderma lucidum) to składnik kosmetyczny o działaniu przeciwstarzeniowym, przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym. Mają polisacharydy, triterpeny i związki fenolowe. Chronią skórę przed fotostarzeniem, zmniejszają przebarwienia i wspomagają produkcję kolagenu. Wykazują też właściwości nawilżające oraz łagodzące podrażnienia. Stosowane głównie w kremach, serum i maskach.
Grzyby reishi, znane także jako lakownica lśniąca, od wieków fascynowały mieszkańców Dalekiego Wschodu swoimi niezwykłymi właściwościami. W starożytnych Chinach były one zarezerwowane wyłącznie dla rodziny cesarskiej i najwyższych dostojników państwowych – nic dziwnego, skoro ich regularnie stosowanie miało gwarantować młodość i długowieczność. Dziś, dzięki postępowi technologicznemu i badaniom naukowym, możemy korzystać z dobrodziejstw tego „grzyba nieśmiertelności” w nowoczesnych formułach kosmetycznych.
Rewolucyjne Odkrycia w Dziedzinie Naturalnej Pielęgnacji z Grzybami Reishi
Innowacyjne Zastosowanie Ekstraktów Grzybowych w Kosmetologii Aktualniej
Aktualnie badania laboratoryjne potwierdzają niezwykłe właściwości reishi w pielęgnacji skóry: Zawarte w nich polisacharydy i triterpenoidy wykazują silne działanie przeciwstarzeniowe, regeneracyjne i przeciwzapalne. Te bioaktywne związki odpowiednio walczą z wolnymi rodnikami, stymulują produkcję kolagenu i chronią przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Fascynujące jest to, jak ekstrakty z reishi wpływają na proces odnowy komórkowej. Adaptogeniczne właściwości tych grzybów sprawiają, że kosmetyki z ich dodatkiem bardzo dobrze sprawdzają się przy skórze wrażliwej i problemowej. Jakie jeszcze zyski przynosi stosowanie preparatów z reishi?
- Intensywne nawilżenie głębokich warstw skóry
- Redukcja widoczności zmarszczek i bruzd
- Poprawa elastyczności i jędrności
- Wyrównanie kolorytu cery
- Łagodzenie podrażnień i stanów zapalnych
- Wzmocnienie naturalnej bariery ochronnej skóry
W nowoczesnych formułach kosmetycznych grzyby reishi występują w różnych postaciach – od ekstraktów wodnych, przez olejowe, aż po mikronizowane proszki. Technologia ekstrakcji ma podstawowe znaczenie dla skuteczności końcowego produktu (dlatego warto zwracać uwagę na certyfikaty jakości i standaryzację składników). „Prawdziwa moc reishi tkwi w synergicznym działaniu wszystkich zawartych w nich związków biologicznie czynnych” – tak twierdzą eksperci z dziedziny kosmetologii.
Najbardziej zaawansowane receptury kosmetyczne łączą ekstrakty z reishi z innymi składnikami aktywnymi – kwasem hialuronowym, peptydami czy witaminami. Właśnie takie dobranie daje najlepsze efekty w walce z oznakami starzenia się skóry. Warte uwagi są szczególnie preparaty mające wysoki procent standaryzowanych ekstraktów (minimum 2-5%) – tylko takie stężenie gwarantuje realną skuteczność. „Sekretem skuteczności jest systematyczność stosowania i odpowiednie stężenie składników aktywnych” – podkreślają specjaliści branży kosmetycznej.
Grzyby reishi w kosmetyce – właściwości i zastosowanie lakownicty lśniącej w pielęgnacji skóry
Reishi, znane także jako lakownica lśniąca, to grzyb o właściwościach adaptogennych, który aktualnie zyskuje coraz większą popularność w przemyśle kosmetycznym. Ma cenne składniki aktywne, takie jak beta-glukany, triterpenoidy i polisacharydy, które wykazują silne działanie antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe. Kosmetyki mające ekstrakt z reishi odpowiednio chronią skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i wspomagają naturalne procesy regeneracyjne naskórka. Idąc dalej, składniki aktywne tego grzyba pomagają w regulacji produkcji sebum i łagodzą stany zapalne.
Badania naukowe potwierdzają, że reishi w kosmetykach wpływa korzystnie na poziom nawilżenia skóry i jej elastyczność. Ekstrakt z lakownicty lśniącej znajduje zastosowanie w kremach przeciwzmarszczkowych, maskach, serum oraz preparatach do pielęgnacji skóry problematycznej. Grzyb ten wykazuje także właściwości kojące i łagodzące podrażnienia, za pomocą czego jest polecany osobom ze skórą wrażliwą i skłonną do reakcji alergicznych. Produkty z dodatkiem reishi pomagają w zachowaniu młodego wyglądu skóry i poprawiają jej ogólną kondycję.
Lakownica lśniąca – grzybowy skarb azjatyckiej pielęgnacji
Gatunek grzyba Ganoderma lucidum, znany w Azji jako reishi, od wieków znajduje zastosowanie w kosmetologii naturalnej. Ma ponad 400 bioaktywnych związków, w tym triterpenoidy, polisacharydy oraz związki fenolowe, które wykazują silne działanie przeciwstarzeniowe i antyoksydacyjne. Ekstrakt z lakowinicy lśniącej jest ceniony za właściwości nawilżające, łagodzące podrażnienia oraz zdolność do stymulacji produkcji kolagenu. Badania potwierdzają jego skuteczność w redukcji przebarwień i wyrównywaniu kolorytu skóry.
W azjatyckich kosmetykach naturalnych Ganoderma lucidum występuje najczęściej w postaci wodnych lub alkoholowych ekstraktów, dodawanych do serum, kremów oraz maseczek. Szczególnie ciekawa jest w koreańskich i japońskich produktach anti-aging, gdzie często łączy się ją z innymi tradycyjnymi składnikami, jak zielona herbata czy żeń-szeń. Wykorzystanie tego grzyba w pielęgnacji skóry zyskuje coraz większe uznanie także w krajach zachodnich.