Jak się ubrać do biegania zimą – przewodnik po odzieży warstwowej
Być piękną lub pięknym

Jak się ubrać do biegania zimą – przewodnik po odzieży warstwowej

fd1-1fd36

Bieganie zimą to nie lada wyzwanie dla organizmu, ale odpowiednio dobrana odzież może sprawić, że trening w chłodne dni stanie się prawdziwą przyjemnością. Według badań przeprowadzonych przez Polski Związek Lekkiej Atletyki, aż 67% biegaczy amatorów rezygnuje z aktywności fizycznej, gdy temperatura spada poniżej 5 stopni Celsjusza. Głównym powodem jest nieumiejętny dobór garderoby i brak znajomości zasad ubierania się warstwowego. Tymczasem nowoczesne materiały termoaktywne (takie jak polietylenotereftalan) umożliwiają luksusowe bieganie nawet przy -15 stopniach.

Jak prawidłowo dobrać warstwy odzieży do biegania w zimowych warunkach atmosferycznych

System ubierania się na cebulkę to podstawa zimowego biegania. Pierwsza warstwa musi odpowiednio odprowadzać pot, druga izolować ciepło, a trzecia chronić przed wiatrem i opadami. Według różnych danych, właściwie dobrane warstwy odzieży mogą zwiększyć efektywność treningu nawet o 30% – głównie dzięki utrzymaniu optymalnej temperatury ciała i lepszej gospodarce energetycznej organizmu.

Tutaj podstawowe elementy garderoby, które powinny znaleźć się w szafie każdego zimowego biegacza:

  • Bielizna termoaktywna z włókien syntetycznych
  • Koszulka z długim rękawem wykonana z materiału oddychającego
  • Cienka bluza polarowa lub softshellowa
  • Kurtka przeciwwiatrowa z membraną
  • Getry lub legginsy biegowe ocieplane
  • Skarpety techniczne z jonami srebra
  • Czapka lub opaska termoaktywna
  • Rękawiczki z materiału windstopperowego

Najważniejsze zasady doboru odzieży biegowej zależnie warunków pogodowych i intensywności treningu

„Złota zasada” mówi, że musimy ubierać się tak, jakby na zewnątrz było o 10 stopni cieplej – organizm podczas biegu tworzy dodatkowe ciepło. Przy intensywnym treningu temperatura odczuwalna może wzrosnąć nawet o 15 stopni! Dlatego pilne jest, by nie przegrzać organizmu już na starcie. Pamiętajmy też o odpowiedniej cyrkulacji powietrza między warstwami (użycie odzieży kompresyjnej wymaga szczególnej rozwagi).

Ważne znaczenie ma także rodzaj treningu i jego intensywność. Przy krótkichintensywnych interwałach musimy mniej warstw niż podczas długich wybiegań w stałym tempie. Materiały techniczne stosowane w odzieży biegowej powinny charakteryzować się współczynnikiem oddychalności minimum 15000 g/m²/24h. W kwestii treningu w terenie zurbanizowanym warto postawić na odzież z elementami odblaskowymi – zimą szybko robi się ciemno, a widoczność często jest ograniczona przez opady. Nie można zapominać o właściwej pielęgnacji odzieży technicznej. Pranie w zbyt wysokiej temperaturze lub używanie niewłaściwych detergentów może zniszczyć właściwości membran i powłok (dotyczy to przede wszystkim odzieży z powłoką DWR). Specjalistyczne środki do prania takie odzieży – choć droższe od zwykłych – pozwalają zachować parametry techniczne na dłużej. Jak wynika z testów laboratoryjnych, odpowiednio konserwowana odzież techniczna może zachować swoje właściwości nawet przez 3-4 sezony intensywnego użytkowania.

[an error occurred while processing the directive]